Słownik pojęć
internetowo-reklamowych

Wpisz w poniższe pole termin, którego definicji szukasz.

odrobina cierpliwości...

Uwierzytelnianie Inne nazwy: autoryzacja, autentyfikacja, authentication, identyfikacja

Ogólne pojęcie oznaczające proces weryfikacji tożsamości użytkownika i/lub urządzenia biorącego udział w procesie wymiany danych albo autentyczności dokumentu. W uproszeczeniu - autentyfikacja polega na sprawdzeniu, czy "druga strona" (użytkownik lub maszyna) jest w rzeczywistości tym, za kogo się podaje oraz, czy jest upoważniona do dostępu do określonych zasobów (uwierzytelnianie z kontrolą uprawnień).

Uwierzytelnienie może odbywać się przy pomocy hasła statycznego (np. logowanie użytkownika), hasła dynamicznego (logowanie z użyciem tokenu, stosowane przez niektóre banki do autoryzacji transakcji zlecanych przez Internet), asymetrycznych metod kryptograficznych (poprzez szyfrowanie danych przy pomocy tzw. klucza publicznego; tak przygotowane dane po przesłaniu można odczytać tylko używajać klucza prywatnego, który upoważnia do uzyskania dostępu).

Możliwa jest również autoryzacja uzytkowników z użyciem danych biometrycznych (na podstawie cech takich, jak odciski palca, czy wzór siatkówki oka), ich bezpieczne stosowanie wymaga jednak posiadania odpowiednich czytników i oprogramowania.

Reklama

Lista haseł

Zaproponuj hasło do opracowania!

Co to jest?

Właśnie przeglądasz słownik pojęć związanych z Internetem i branżą reklamową. Powstał, aby usystematyzować podstawową wiedzę z wymienionych dziedzin oraz przedstawić ją w sposób możliwie prosty i zrozumiały.

Realizujemy projekt z myślą o osobach niezaznajomionych z często skomplikowaną terminologią. Stąd nie znajdziesz tutaj bardzo szczegółowych opisów pełnych technicznego żargonu. :)

Baza terminów jest stale rozwijana. Jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię definicji, możesz zasugerować nam jej opracowanie.

Pozostałe narzędzia

webspeed

Sprawdź jakość swojej strony www!

https://webspeed.intensys.pl/

whois

Sprawdź szczegółowe dane domeny (abonent, rejestrator, serwery dns, listy spamowe)

https://whois.intensys.pl/

gspot

Sprawdź pozycję strony w Google
dla wybranych słów kluczowych

https://gspot.intensys.pl/

Słownik pojęć

Słownik pojęć internetowo-reklamowych

https://slownik.intensys.pl/
Do góry
Facebook