Cache Inne nazwy: web cache
Mechanizm, którego zadaniem jest przechowywanie często wykorzystywanych danych, tak aby dostęp do nich był możliwie najszybszy.
Ogólna zasada działania cache w przypadku stron internetowych przedstawia się następująco:
- Użytkownik otwiera stronę internetową, której zawartość generowana jest dynamicznie (np. z bazy danych). W tym momencie treść strony (lub wybrane jej elementy) zostają zapisane w pamięci podręcznej (cache).
- Gdy inny użytkownik chce otworzy tę samą stronę serwer, zamiast ponownie generować ją z bazy, przesyła kopię znajdującą się w cache, dzięki czemu oszczędzane są zasoby serwera (konieczne do wygenerowania treści) oraz czas oczekiwania.
- Po określonym czasie stare dane z cache są usuwane. Stąd jeśli treść strony się w tym czasie zmieniła, zostanie ponownie wygenerowana dynamicznie i przez jakiś czas przechowana w cache.
Istnieje wiele modyfikacji tej zasady oraz metod jej zastosowania.
Zastosowania cache (web cache):
- wyszukiwarki (np. Google przechowuje treść zindeksowanych stron),
- pamięć podręczna przeglądarki (każdy przeglądarka przechowuje elementy oglądanych stron www, aby przyspieszyć ich wyświetlanie, np. gdy wciśniesz przycisk "wstecz" strona nie będzie ładowana ponownie z serwera, tylko z pamięci podręcznej przeglądarki),
- proxy cache (serwery proxy stosowane przez niektórych dostawców internetu, przechowują pobierane przez klientów strony internetowe lub ich elementy, aby przyspieszyć ich wyświetlanie i zredukować zużycie łącza),