Słownik pojęć
internetowo-reklamowych

Wpisz w poniższe pole termin, którego definicji szukasz.

odrobina cierpliwości...

Cache Inne nazwy: web cache

Mechanizm, którego zadaniem jest przechowywanie często wykorzystywanych danych, tak aby dostęp do nich był możliwie najszybszy.

Ogólna zasada działania cache w przypadku stron internetowych przedstawia się następująco:

  1. Użytkownik otwiera stronę internetową, której zawartość generowana jest dynamicznie (np. z bazy danych). W tym momencie treść strony (lub wybrane jej elementy) zostają zapisane w pamięci podręcznej (cache).
  2. Gdy inny użytkownik chce otworzy tę samą stronę serwer, zamiast ponownie generować ją z bazy, przesyła kopię znajdującą się w cache, dzięki czemu oszczędzane są zasoby serwera (konieczne do wygenerowania treści) oraz czas oczekiwania.
  3. Po określonym czasie stare dane z cache są usuwane. Stąd jeśli treść strony się w tym czasie zmieniła, zostanie ponownie wygenerowana dynamicznie i przez jakiś czas przechowana w cache.

Istnieje wiele modyfikacji tej zasady oraz metod jej zastosowania.

Zastosowania cache (web cache):

  • wyszukiwarki (np. Google przechowuje treść zindeksowanych stron),
  • pamięć podręczna przeglądarki (każdy przeglądarka przechowuje elementy oglądanych stron www, aby przyspieszyć ich wyświetlanie, np. gdy wciśniesz przycisk "wstecz" strona nie będzie ładowana ponownie z serwera, tylko z pamięci podręcznej przeglądarki),
  • proxy cache (serwery proxy stosowane przez niektórych dostawców internetu, przechowują pobierane przez klientów strony internetowe lub ich elementy, aby przyspieszyć ich wyświetlanie i zredukować zużycie łącza),
Reklama

Lista haseł

Zaproponuj hasło do opracowania!

Co to jest?

Właśnie przeglądasz słownik pojęć związanych z Internetem i branżą reklamową. Powstał, aby usystematyzować podstawową wiedzę z wymienionych dziedzin oraz przedstawić ją w sposób możliwie prosty i zrozumiały.

Realizujemy projekt z myślą o osobach niezaznajomionych z często skomplikowaną terminologią. Stąd nie znajdziesz tutaj bardzo szczegółowych opisów pełnych technicznego żargonu. :)

Baza terminów jest stale rozwijana. Jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię definicji, możesz zasugerować nam jej opracowanie.

Pozostałe narzędzia

webspeed

Sprawdź jakość swojej strony www!

https://webspeed.intensys.pl/

whois

Sprawdź szczegółowe dane domeny (abonent, rejestrator, serwery dns, listy spamowe)

https://whois.intensys.pl/

gspot

Sprawdź pozycję strony w Google
dla wybranych słów kluczowych

https://gspot.intensys.pl/

Słownik pojęć

Słownik pojęć internetowo-reklamowych

https://slownik.intensys.pl/
Do góry
Facebook