Słownik pojęć
internetowo-reklamowych

Wpisz w poniższe pole termin, którego definicji szukasz.

odrobina cierpliwości...

Serwer DNS Inne nazwy: serwer nazw

Serwer DNS - w dużym uproszczeniu - odpowiada za tłumaczenie nazw domen (np. intensys.pl) na adresy IP (np. 218.96.49.18).

Przykład: gdy wpisujesz dowolny adres strony internetowej Twój komputer łączy się z najpierw z serwerem DNS, aby ustalić adres serwera, na którym znajduje się strona, którą chcesz zobaczyć.

Dla uproszczenia przyjmijmy, że istnieją dwa rodzaje serwerów DNS:

  • serwery rejestratorów domen i operatorów hostingu - przechowują informacje o konfiguracji domen (m.in. przyporządkowanie adresów IP do określonych nazw domen) obsługiwanych przez poszczególne firm,
  • serwery należące do operatorów udostępniających łącza do Internetu (ISP) - same nie odpowiadają za konfigurację żadnych domen, pośredniczą natomiast między Twoim komputerem a siecią serwerów DNS (w tym również serwerami rejestratorów i operatorów hostingu).
Reklama

Lista haseł

Zaproponuj hasło do opracowania!

Co to jest?

Właśnie przeglądasz słownik pojęć związanych z Internetem i branżą reklamową. Powstał, aby usystematyzować podstawową wiedzę z wymienionych dziedzin oraz przedstawić ją w sposób możliwie prosty i zrozumiały.

Realizujemy projekt z myślą o osobach niezaznajomionych z często skomplikowaną terminologią. Stąd nie znajdziesz tutaj bardzo szczegółowych opisów pełnych technicznego żargonu. :)

Baza terminów jest stale rozwijana. Jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię definicji, możesz zasugerować nam jej opracowanie.

Pozostałe narzędzia

webspeed

Sprawdź jakość swojej strony www!

https://webspeed.intensys.pl/

whois

Sprawdź szczegółowe dane domeny (abonent, rejestrator, serwery dns, listy spamowe)

https://whois.intensys.pl/

gspot

Sprawdź pozycję strony w Google
dla wybranych słów kluczowych

https://gspot.intensys.pl/

Słownik pojęć

Słownik pojęć internetowo-reklamowych

https://slownik.intensys.pl/
Do góry
Facebook