Słownik pojęć
internetowo-reklamowych

Wpisz w poniższe pole termin, którego definicji szukasz.

odrobina cierpliwości...

Grafika wektorowa Inne nazwy: grafika obiektowa

Metoda tworzenia obrazu przy pomocy figur geometrycznych (dla grafiki dwuwymiarowej) lub brył (dla 3D), których właściwości (m.in. rozmiar, kształt, grubość linii, położenie względem siebie oraz układu odniesienia) opisane są za pomocą matematycznie zdefiniowanych parametrów.

Oczywiście nie oznacza to, że konieczne jest "ręczne" pisanie matematycznych zależności w celu uzyskania obrazu (chociaż jest możliwe), ponieważ istnieją aplikacje pozwalające na wygodne tworzenie tego rodzaju grafiki (Corel Draw, Adobe Illustrator, Inkscape i inne).

W odróżnieniu od grafiki rastrowej obraz wektorowy jest w pełni skalowalny. Oznacza to, że taki obraz może być dowolnie powiększany lub pomniejszany bez utraty jakości.

Inną zaletą jest na ogół mniejszy rozmiar pliku wektorowego względem innych rodzajów obrazów. Wadą natomiast jest niezdatność tego rodzaju grafiki do przechowywania treści fotograficznych.

Najczęściej grafika wektorowa stosowana jest w projektowaniu logo, wykresów, schematów, planów, map, komiksów lub innych podobnych form graficznych.

Reklama

Lista haseł

Zaproponuj hasło do opracowania!

Co to jest?

Właśnie przeglądasz słownik pojęć związanych z Internetem i branżą reklamową. Powstał, aby usystematyzować podstawową wiedzę z wymienionych dziedzin oraz przedstawić ją w sposób możliwie prosty i zrozumiały.

Realizujemy projekt z myślą o osobach niezaznajomionych z często skomplikowaną terminologią. Stąd nie znajdziesz tutaj bardzo szczegółowych opisów pełnych technicznego żargonu. :)

Baza terminów jest stale rozwijana. Jeżeli nie znalazłeś interesującej Cię definicji, możesz zasugerować nam jej opracowanie.

Pozostałe narzędzia

webspeed

Sprawdź jakość swojej strony www!

https://webspeed.intensys.pl/

whois

Sprawdź szczegółowe dane domeny (abonent, rejestrator, serwery dns, listy spamowe)

https://whois.intensys.pl/

gspot

Sprawdź pozycję strony w Google
dla wybranych słów kluczowych

https://gspot.intensys.pl/

Słownik pojęć

Słownik pojęć internetowo-reklamowych

https://slownik.intensys.pl/
Do góry
Facebook