Certyfikat SSL
Służy do szyfrowania danych przesyłanych między serwerem a komputerem użytkownika. Może to być serwer www, pocztowy, FTP lub inny.
Certyfikat SSL zainstalowany na serwerze umożliwia jego uwierzytelnienie (ustalenie autentyczności) oraz nawiązanie bezpiecznego połączenia.
Certyfikaty SSL są wystawiane za opłatą (uiszczaną w postaci okresowego abonamentu) przez stosowne Urzędy Certyfikacji.
Nawiązanie połączenia z serwerem posiadającym certyfikat wystawiony (lub potocznie "podpisany") przez taki właśnie Urząd następuje bez dodatkowych utrudnień dla użytkownika. Taki podpisany certyfikat nazywany jest certyfikatem kwalifikowanym.
W przypadku certyfikatów nie podpisanych przez Urząd Certyfikacji, przed nawiązaniem połączenia wyświetlany jest komunikat informujący o tym fakcie. Wówczas decyzja o akceptacji certyfikatu należy do użytkownika.
Potwierdzeniem bezpieczeństwa transmisji jest stosowna informacja widoczna w oknie przeglądarki (najczęściej w postaci zielonego paska lub ikony kłódki obok adresu strony).
Bezpieczeństwo transmisji zaszyfrowanej certyfikatem bez podpisu UC jest identyczne, jak w przypadku certyfikatu podpisanego. Nie możemy natomiast mieć pewności, co do autentyczności otrzymywanych danych. Stąd większość firm i instytucji zabezpieczających połączenie przy pomocy certyfikatu SSL decyduje się na zakup podpisanego certyfikatu.